اپیدمیولوژی برای همه

مصاحبه با رتبه 8 دکتری 94

تاریخ:شنبه 1 اسفند 1394-08:33 ق.ظ

سلام و عرض ادب 

دوستان عزیز بنا بر قولی که داده بودیم با قبولین سال 94 دکتری مصاحبه کردیم و البته هنوز کامل نشده است. انشالله طی روزهای آینده بقیه مصاحبه ها را در سایت بارگذاری می کنیم. 

 

1.با سلام لطفا خودتان رامعرفی كنید و رتبه و  در صورت تمایل درصدها و نمره مصاحبه خود را عنوان کنید.

با سلام خدمت شما بنده محمد کوگانی اهل خرم آباد و رتبه 8 امسال هستم که در مصاحبه 81.29 رو کسب کردم.

 2.آیا بار اول بود که کنکور دکتری اپیدمیولوژی شرکت می کردید؟ در صورت خیر بودن، لطفا دلیل عدم قبولی در سال(های) قبل را بفرمایید.

نه بار دوم بود که شرکت میکردم و به مرحله مصاحبه می رسیدم. سال گذشته بدون هیچگونه مطالعه ای در آزمون شرکت کردم که با توجه به داشتن سهیمه استعدادهای درخشان تونستم به مصاحبه دعوت بشم ولی چون نمره کتبیم پایین بود پذیرفته نشدم.

 3. آزمون کتبی امسال چطور بود؟

امسال به اعتقاد بنده وخیلی از دوستان شرکت کننده آزمون در قسمت درس  اصول اپیدمیولوژی سوالات مفهومی تری نسبت به سالهای گذشته داده بودند. در قسمت بیماریها هم سوالات بعضی هاشون از قسمت هایی مطرح شده بودند که اصلا انتظار نداشتم. برای مثال در حالی که در خصوص یک بیماری در سالهای اخیر مطالعاتی انجام شده بود ولی دیده شد که از مطالعاتی که در سال 85 انجام شده بود سوال مطرح شده بود. پس به نظر می رسد که خط به خط کتابهای پروین یاوری مد نظر طراحان محترم می باشد. در قسمت آمار امسال ازمیانگین سوالات بیشتری داده شده بود (نسبت به سالهای گدشته). انتظار بنده این بود که از بحث های رگرسیون و آنالیز واریانس و.. بیشتر سوال داده شود ولی اینگونه نشد.

4.توان علمی خود را به چه صورت تقسیم بندی کرده بودید؟ بین آزمون کتبی و مصاحبه برای هر کدام چه مقدار انرژی گذاشته بودید؟

با توجه به اینکه آزمون کتبی 70درصد کل نمره را به خود اختصاص میداد سعی من هم در این بود که بیشتر انرژی خود را در این قسمت بذارم، با این حال از قبل چند واحد تدریس داشتم و همچنین در فیلد نیز تجربه کاری داشته و دو مقاله و یک طرح پژوهشی داشتم.

5. مهمترین عامل موفقیت شما در آزمون کتبی به نظرتان چه بود؟

انگیزه برای تغییر و بعد از اون پشتکار و حمایت خانواده و همسرم که باتمام وجود منو ساپورت میکردند. لازم به ذکر است با توجه به شرایط و وقت محدودی که داشتم مجموع کتابهای آقای دکتر عباسی کمک شایانی به بنده کردند به خصوص کتاب ترجمه بیهاند و تست های تشریحی ایشان که مرا از سردرگمی نجات دادند.

 6.فضای عمومی مصاحبه را چگونه ارزیابی می کنید؟ بنظرتان تجربیاتی قبلی خودتان یا دوستان تاثیری در موفقیت تان در مصاحبه داشت؟

درکل خوب بود. امسال اساتید نسبت به سال گذشته وقت بیشتری برای داوطلبین گذاشتن و سعی بر این بود که جو صمیمانه تر باشد. مسلما تجربه در این قسمت کمک بسیاری خواهد کرد که حداقل آن کمک به رفع استرس می باشد.

  7. در خصوص روال برنامه ریزی خود کمی توضیح دهید. برای آزمون کتبی چه برنامه ای داشتید؟ برای مصاحبه چطور؟

با توجه به اینکه بنده تا ساعت 2 در محل کار بودم لذا از اواسط تابستان که به جد تصمیم به خواندن گرفتم، معمولا تا ساعت 7 عصر استراحت و بعد از آن تا ساعت 7  صبح مطالعه میکردم. با این سیستم تا یک ماه مانده به آزمون ادامه دادم و بعد از آن به صورت کامل از 8 صبح تا 12 شب مطالعه میکردم که البته بعد از هر یک تا یک و نیم ساعت بیست دقیقه استراحت میکردم. در ساعت پرانرژی(صبح) اصول را می خواندم و بعد از آن به سراغ بیماریها می رفتم.بعد از ظهرها حتما نیم ساعت قیلوله داشتم که باعث رفرش شدنم میشد. درس آمار راسپس شروع و در ادامه باز بیماریها یا بهداشت مطالعه میکردم. در پایان هم شروع به زدن تست هایه سالهای گذشته میکردم. البته لازم به ذکر است که در حین مطالعه بعضی از دروس مانند اصول و آمار برای درک بیشتر بعضی اوقات تست هم کار میکردم.

برای مصاحبه بنا به توصیه دوستان و تجربه قبلی مقالات و پایان نامه خود را به طور کامل مرور و به زبان انگلیسی قسمت های مهم آن را حفظ کردم. همچنین در خصوص معرفی خود به زبان انگلیسی نیز تمرین داشتم.

  8.مهمترین درسی که این مسیر( از شروع آماده شدن برای کنکور تا قبول شدن) به شما داد چی بود؟  خواستن توانستن است به شرط صحیح اجرا کردن برنامه و داشتن امید و از همه مهمتر توکل بر خدا

9.توصیه شما به داوطلبان در خصوص هر کدام از حیطه های مصاحبه (آموزشی ، پژوهشی و ...) چیست؟

به نظرم اگه در هر قسمت دوستان بتوانند به صورت متعادل سی وی جمع آوری کنند بهترین حالت ممکنه می باشد تا اینکه مثلا فقط در یک زمینه قوی باشند، چون مشاهده شده  دوستانی با 40  مقاله همان نمره ای را کسب کرده که شخصی با 2 مقاله و چند واحد تدریس کسب کرده است. نکته دیگر که به نظرم خیلی مهم است وضع ظاهری و فن بیان می باشد که دوستان بخصوص اگر بتوانند در زمینه فن بیان خود را تا حد ممکن قوی کنند می توانند روی نگرش اساتید تاثیر مثبت و نهایتا حداکثر نمره ممکنه را کسب نمایند.

10.به نظر خودتان مهمترین عاملی که باعث قبولی نهایی شما شد( با احتساب آزمون کتبی و مصاحبه) چیست؟

عوامل مهمی در این زمینه موثر بودند که هر کدام سهم مهمی را داشته اند، من جمله داشتن انگیزه و انرژی مثبت. همچنین مشاوره دوستانی که قبلا موفق به قبولی در این آزمون شده بودند بسیار کمک کننده بود.

 

 11. مدرک زبان شما چه بود؟ نمره ای که داشتید چند بود؟  mhle  59

12.چند سوال از سوالات مصاحبه که از شما پرسیده شد را می توانید بگویید؟

 خودتون رو معرفی کنید-امتحان امسال چطور بود-آخرین کتابی که خوندید چی بوده و یه مقدارشو توضیح بده- به در خصوص پایان نامه و نتیجه گیری اون سوال پرسیدند-در خصوص فرق رگرسیون چندگانه با شرطی سوال پرسیدند

 13.سوالات انگلیسی که در مصاحبه از شما پرسیدند چه بود؟ 

 اسم میوه هایی که روی میزشون بود رو پرسیدند-در خصوص متاهل بودن و مدت زمان اون سوال پرسیدند-در خصوص اینکه چندمین باریه که میام برا مصاحبه سوال پرسیدند-چون من گفته بودم که خوزستان کار کرده ام ازم در خصوص مهمترین عقربی که اونجا وجود داره سوال پرسیدند.

 14. به نظرتان از چه زمانی شروع کردن برای مطالعه آزمون کتبی کافی است؟ بسته به شاغل بودن یانبودن فرق میکند ولی در کل به نظرم سه ماه میتواند کافی باشد

 15. لطفا در خصوص هر یک از واژه های زیر کوتاهترین واژه یا جمله مد نظرتان را بفرمایید.

الف) کنکور دکتری: هفت خوان رستم!!!

ب) مصاحبه: نفس گیر!

ج) دکتر هلاکویی: رک، دوست داشتنی و دلسوز

د) استرس: تازه بعد کنکور با توجه به فاصله زمانی بسیار زیاد تا نتیجه نهایی، شروع میشه و اوج میگیره!!

ه) مطالعه: کاش کمتر کنکوری باشه!

خ) مکالمه انگلیسی: سخت

ج) زمان: گذشتنش بزرگترین ترس

 

16.چه کسانی در قبول شدن شما در این آزمون نقس بسزایی داشتند؟

خانواده، همسرم، آقای دکتر عباسی و آقای دکتر سهیل حسنی پور

 

لطفا منابعی که برای آزمون کتبی مطالعه کردید را در این قسمت بفرمایید:

کم و بیش تمام منابعی که در سایت آقای دکتر عباسی ذکر شده است.

من جمله کتاب اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی دکتر عباسی، مجموع سوالات گذشته دکتر عباسی،سه جلد بیماریهای دکتر پروین یاوری، آمار دکتر محمد، دستورالعمل های وزارت بهداشت در خصوص بیمارها، گزارش سازمان جهانی بهداشت2008، گوردیس ترجمه دکتر هلاکویی، اصطلاحات اپیدمیولوژی دکتر ناصری و کتاب مجموعه پژوهش های کاربردی

 


از آقای محمد کوگانی عزیز بابت پاسخ به سوالات تشکر می کنم  برای ایشان آرزوی موفقیت و توفیق همیشگی دارم.

نظرات() 
سحر پیکانی
چهارشنبه 12 اسفند 1394 08:37 ق.ظ
سلام
تشکر میکنم از زحماتتون در تهیه مطالب کاربردی ومفید سایت ومیخواستم لطف بفرمایید از آقای محمد گوکانی بپرسید کتابهای دکتر عباسی رو از کجا تهیه کردند خیلی خیلی ممنون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خواهش می کنم.
دکتر عباسی که بنده هستم. این کتابها از انتشارات دکتر خلیلی هستند که در تمامی شهرهای بزرگ نمایندگی دارند و این نمایندگی ها کتب را دارند. علاوه بر آن کتابفروشی های بزرگ علوم پزشکی نیز این کتابها را دارند. در تهران هم شعبه اصلی خلیلی در میدان انقلاب است می توانید مراجعه کنید. یا به سایت dkg.ir بروید و در در قسمت کتابها کتاب مد نظر را بیابید و خرید اینترنتی کنید.
موفق باشید
شکوری
جمعه 7 اسفند 1394 10:17 ق.ظ
سلام ممنون از مصاحبه آقای کوگانی، اگه می شد پاسخنامه امسال رو ایشون به اقای عباسی می فرستادند تا به دست ماها هم می رسد امسال مرکز سنجش فیلم درآورده وفقط اونهایی که در ازمون شرکت کرده اند می تونن بهش دسترسی داشته باشند
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
متاسفانه این اقدام سنجش واقعا مزخرف است و نمی دانم هدفشان چیست آقای کوگانی فایل را فرستادند اما متاسفانه عکس از صفحه لب تاپ بود و تقریبا ناخوانا بود به همین دلیل در سایت قرار ندادم.
یوسف
دوشنبه 3 اسفند 1394 10:59 ب.ظ
برابر اطلاعیه وزارت بهداشت ظرفیت ها تا آخر سال اعلام می شود
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون اما سایت سنجش هیچ اطلاعیه رسمی در این باره هنوز نداده است/
دوشنبه 3 اسفند 1394 10:15 ق.ظ
با سلام و عرض ادب و ممنون از مطالب مفید و زحماتتون
با توجه به اینکه در اطلاعیه کنکور دکترای سال 95 ، در خصوص پذیرش دانشجو بصورت تکمیل ظرفیت ، مطلبی ذکر نشده ، به نظرتون این امکان وجود داره که دانشگاه های دیگه ( بجز شیراز) هم پذیرش داشته باشند؟
ممنون و سپاسگزار
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
هنوز اطلاعات قطعی در این زمینه در دست نیست و واقعا معلوم نیست اما به نظر بنده احتمال دارد سایر دانشگاهها هم پذیرش داشته باشند اما این نظر شخصی بنده است.
دوشنبه 3 اسفند 1394 09:57 ق.ظ
سلام
کتاب اصول و مبانی پیشرفته و مجموع سوالات گذشته دکتر عباسی را از کدوم انتشارات میتوان تهیه کرد؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
انتشارات دکتر خلیلی
در قسمت معرفی منابع دکتری توضیحات این کتب داده شده است.
شنبه 1 اسفند 1394 03:19 ب.ظ
با سلام و تشکر
در مورد شرایط استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان برای آزمون دکترا اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
امثال تا آنجا که بنده اطلاع دارم سه نفر از این سهمیه استفاده کرده اند. مهلت استفاده از آن 2 سال است چنانجه رتبه برتر ارشد (معمولا تا رتبه 3 که شرایط آن در دفترچه ذکر می شود) یا رتبه اول فارغ التحصیلی دانشگاه محل تحصیل ارشد باشید یا اختراع و ... داشته باشید مشمول استعدادهای درخشان می شوید که در سیستم سمای هر دانشگاهی نحوه آنرا توضیح داده اند. چگونگی دقیق اعمال سهمیه درخشان در آزمون دکتری را واقعا به چز سازمان سنجش کسی نمی داند اما تا آنجا که می دانم در این خصوص داوطلب اگر بتواند 80 درصد نمره آخرین فرد قبول شده را کسب کند سهمیه اعمال می شودو ظاهرا بین افرادی که از این سهمیه استفاده می کنند نیز رقابت وجود دارد و نمره هر کدام (پس از اعمال سهمیه) بالاتر قرار گیرد رتبه ی این فرد بهتر می شود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو