اپیدمیولوژی برای همه

داوطلبان آزمون ارشد اپیدمیولوژی 95

تاریخ:شنبه 14 فروردین 1395-09:35 ق.ظ

سلام 

به اطلاع داوطلبان عزیز می رساند که سازمان سنجش پزشکی فرصت دوباره ای  برای ثبت نام و ویرایش در پی نخواهد داشت. در ادامه مطلب این پست،   نکات مهم برای شما داوطلبان را عرض کرده ایم. انشالله به مرور این پست را به روز می کنیم. نکته اول: آزمون های آزمایشی 
خدمت دوستان عزیز عرض کنم که متاسفانه هیچ یک از آزمونهای آزمایشی که در سطح کشور وجود دارند معتبر نیستند. بنده چهار سال در این زمینه فعالیت داشتم زمانی که سوالات را طراحی می کردم تمام تلاشم را می کردم تا استانداردها را رعایت کنم اما برخی دروس که در دست سایر افراد بود(مثل درس آمار ) واقعا هیچ شباهتی به سوالات آمار کنکور اپیدمیولوژی نداشت. خودم نیز ادعا نمی کنم سوالاتم استاندارد و عالی بوده اما حداقل از کار خودم راضی بودم چون تلاش می کردم و طبیعی است برخی موارد دلسردی پیش آید و ... و البته با حق الزحمه بسیار کمی که این موسسات به طراحان سوال می دهند انتظار کار با کیفیت انتظار بیهوده ای است و در واقع این موسسات به نوعی هم پولهای داوطلب را می دزدند و هم حق واقعی اساتید طراح سوال را و به این ترتیب دو طرفه سود می کنند و یکی از دلایلی که من این کار را ترک کردم همین بود . توصیه من این است که گول تبلیغات هیچ یک از این موسسات را نخورید. من سوالات این موسسات را می بینم و واقعا تاسف خوردن تنها واژه قابل کاربرد برای این سوالات بی ارزش است. 
برای محک زدن خود کافیست مطالعه خوبی داشته باشید و سوالات کنکورهای سالهای گذشته را کار کنید. مطمعن باشید این سوالات بهترین و معتبرترین سوالات هستند. بنده دیده ام که برخی موسسات تبلیغ می کنند که سوالات توسط اساتید مطرح این رشته طرح می شوند و یا برخی می گویند سوالات توسط رتبه های تک رقمی دکتری طرح می شوند اما باید عرض کنم که سوالات معمولا توسط دانشجویان ارشد طرح می شود و دانشجوی ارشد نیز تنها یک کنکور از شما داوطلب جلو است و تقریبا می توان گفت هیچ برتری از نظر علمی بین شما و طراح سوال آزمونها وجود ندارد. در نهایت توصیه اساسی بنده این است اگر واقعا به فکر قبولی هستید و پولهای خود را دوست دارید بیهوده در این موسسات خرج نکنید. 
برخی دوستان در پیام های خصوصی گفته اند که برای آزمون دکتری می خواهیم در آزمونهای آزمایشی شرکت کنیم. خدمت این دوستان عرض کنم که این کار اصلا توجیه ندارد. به هیچ وجه ممکن این سوالات نمی تواند استاندارد باشد. سوالات دکتری واقعا در سطح بالایی هستند و طراحی سوالاتی در این حد خارج از توانایی های هر دانشجویی هست. نکته دوم: 
سعی کنید از دلسردی ها فاصله بگیرید. متاسفانه داوطلبان زیادی در نظرات اعلام می کنند که از حجم زیاد دروس دلسرد می شویم و ... به نظر بنده تمامی این موارد بهانه جویی است. داوطلبی که خود را آماده نبرد با کنکور می کند باید از این خصوصیات به دور باشد. البته برخی موارد دلسردی شاید به خاطر خستگی زیاد باشد. بنده خودم را مثال می زنم که در سال 90-89 آماده کنکور می شدم بقول دوستانم بمب انرژی بودم و خیلی بیش از حد علاقه داشتم که مطالعه کنم و حتما قبول شوم و در این مسیر هر از گاهی دلسرد می شدم و مخصوصا چند روز مانده به تعطیلات عید شدیدا دلسرد بودم به همین جهت با تغییراتی در برنامه مطالعه و تنظیم برنامه مسافرت یکی دو روزه سعی در غلبه بر این دلسردی داشتم. توصیه های بنده به افرادی که دلسرد می شوند این موارد هستند: قبل از هر چیزی هدف خود را مشخص کنید. بدانید که از خود و مطالعه چه می خواهید. وضعیت کاری اپیدمیولوژی و آینده آن مشخص است طوری نباشد که تصمیم بگیرید ارشد بخوانید و بعدا بگویید که وضعیت کاری آن مناسب نیست می خواهم دیگر ادامه ندهم. اول با خودتان مسایل را حل و فصل کنید و بعد تصمیم به مطالعه بگیرید. اگر از جمله افرادی هستید که تصمیم گرفته اید بخوانید دیگر هیچ بهانه ای نباید شما را دلسرد کند و بهانه جویی هایی برای عدم ادامه داشته باشید. اگر در اثنای این امادگی برای کنکور دلسردی های هر از گاهی (نه دایمی) پیش شما آمد سعی کنید تغییراتی در برنامه مطالعه خود ایجاد کنید. برنامه غذایی، برنامه خواب، مکان مطالعه، استراحت کافی و ... همه این موارد می توانند در صورت روزمرگی باعث ایجاد دلسردی شوند به همین دلیل سعی کنید هر از گاهی تغییراتی در شرایط کلی خود و برنامه تان ایجاد کنید البته این تغییرات نباید به حدی باشند که نتوانید با شرایط جدید خود را وفق دهید. اگر با انجام تغییرات نیز همچنان دلسرد بودید سریعا برنامه مسافرت کوتاه مدت تنطیم کنید. این کار باعث می شود یک رفرش اساسی در خود ایجاد کنید. برای تجربه عرض می کنم که بنده روزهای جمعه تقریبا مطالعه نمی کردم و در شهر تبریز که بودم بعد از ظهر شروع به پیاده روی می کردم و معمولا مسافت های طولانی را پیاده می رفتم تا شب بطور اساسی خسته می شدم و به نوعی شادابی در خود می دیدم و برای هفته جدید با انرژی بهتری آماده می شدم. طبق شرایط خود همچین تنوعاتی در برنامه مطالعه خود داشته باشید. نکته سوم:
اگر شما جز داطلبانی هستید که هنوز در مورد اپیدمیولوژی شک دارید و به آینده شغلی خود در این رشته امیدوار نیستید بهتر است فعلا مطالعه نکنید و در این خصوص اطلاعات لام را کسب کنید و نهایتا پس از قطعی شدن انتخابتان شروع به مطالعه کنید. در این حالت ممکن است شما علاقه ای به این رشته نداشته باشید و در حین مطالعه نیز حالت نفرت از مطالب به شما دست بدهد. از طرف دیگر چنانچه با همین شرایط بخوانید و قبول هم شوید احتمال موفقیت شما در رشته اییدمیولوژی در آینده خیلی کم می شود ما داشتیم دانشجویی که از پرستاری آمده بود ارشد اپیدمیولوژی و چون با همین شرایطی که گفتم پا به این رشته گذاشته بود متاسفانه پس از فراغت از تحصیل همان شغل پرستاری را ادامه داد و اصلا در اپیدمیولوی موفق نشد و به قول خودش فقط یک مدرک ارشد اپیدمیولوژی گرفت و رفت که به هیچ دردش هم نخورد. پس به این مساله توجه داشته باشید و آگاهی را در وهله اول در دسور کار خود قرار دهید.


نکته چهارم:
خیلی از دوستان در خصوص منابع سوال دارند همیشه جزو سوالات ثابت است که کدام کتاب را بخوانیم کدام را نخوانیم! در این خصوص بنده هم منابع را معرفی کرده ام و هم در خصوص هر کتاب توضیحات لازم را داده ام می توانید از اینجا به این قسمت دسترسی داشته باشید. اما چیزی که در این قسمت می خاهم عرض کنم این است که به نظر من اینکه داطلب هی این سوال را از افراد مختلف بپرسد نشانگر ضعف داطلب است یعنی داوطلب اعتماد به نفس لازم را ندارد که خودش همه مطالب درسی را بخواند. چون خودم این شرایط را تماما تجربه کرده ام در خصوص نظری که دارم بشدت پایبند هستم. سعی نکنید از افراد مختلف منابع را درخواست کنید تقریبا همه افراد قبول شده منابع مشترک را خوانده اند شاید در بعضی دروس کمی تفاوتهایی باشد اما نکته اصلی برای قبولی مطالعه بی وقفه است و آن در شرایطی که رقبا سرسخت و رقابت نفس گیر است در این شرایط شما اگر تمامی کتبی که از آنها سوال طرح شده است را نیز داشته باشید اما تلاشتان و مطالعه تان بیشتر از بقیه نباشد قبول نخواهید شد. مطمئن باشید کسانی که قبول می شوند زیاد درس خوانده اند و این یکی از تفاوتهای ذاتی رشته اپیدمیولوژی با بقیه رشته های علوم پزشکی است اینکه در اپیدمیولوژی نمی توان با مطالعه کم قبول شد(برخلاف سایر رشته ها). این را هم ر نظر داشته باشید کسانی که قبول شده اند هیچ تفاوت فاحش با شما نداشته اند فکر نکنید این افراد جزو افراد خاص بوده اند خیر این افراد آدم های تلاشگر و با پشت کار بوده اند کهه توانسته اند قبول شوند. نهایتا شما نیز بخواهید دقیقا مثل این افراد می توانید قبول شوید. 

 سعی  می کنم هر یکی دو روز نکته ای را در این پست اضافه نمایم. 

 کانال رسمی آزمونهای اپیدمیولوژی :
    telegram.me/epid_abbasi 
نظرات() 
ایسودا
شنبه 15 دی 1397 01:44 ق.ظ
سلام خسته نباشید من امسال کنکور میدم رشته ام ریاضیه اگه تدا لخواد و امار بخونم میتونم ارشد اپیدمولوژی بخونم؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام با ارشد آمار زیستی بله میتوانید در دکتری این رشته شرکت کنید
سیما
دوشنبه 30 فروردین 1395 09:14 ق.ظ
سلام
ببخشید میخواستم بدونم برای ارشد کتاب بیماریهارو چجوری باید بخونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من قبلبا تو اصطلاحات مشکل داشتم ک با راهنماییتون حل شد.الانم با بیماری ها مشکل پیدا کردم
چجوری میتونم نو این فرصت کمی ک مونده مشکلمو رفع کنم؟؟؟ :(
ممنون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خوشحالم که مشکلتان حل شده اما در مورد بیماریها تجربه شخصی من بنظرم مفید باید باشد. من بیماریها را دو درس مجزا می دیدم واگیر، غیرواگیر. خواندن این دوتا را با هم توصیه میکنم که البته سرطانها هم جزو غیرواگیر حساب می شود. بیماریها لازم نیست کل مطالب هر بیماری خوانده شود. بیشتر روی اپیدمیولوژی بیماری در جهان و ایران و پیشگیری از آن متمرکز شوید نیازی نیست توضیحات بالینی را بخوانید. در ایام باقی مانده اگر قبلا خوانده اید مرور سریع اپیدمیولوژی و پیشگیری هر بیماری را توصیه میکنم.
شکری
دوشنبه 24 اسفند 1394 06:39 ب.ظ
با سلام
نکات بسیار سنجیده ای را اشارت نموده اید بشرط و شروط ها وانهم اویزه گوش کردن واز تنبلی وکاهلی دوری جستن وداشتن برنامه وهدف کاری است ودر این راستا داشتن توکل وتوسل وتلاش لازم وکافی برای پیروزی است ولا غیر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از راهنمایی شما.
دوستان داوطلب می توانند از تجربه برنامه ریزی فوق العاده آقای شکری استفاده کنند. ایشان نمونه بارز برنامه ریزی و تلاش مداوم بودند. خوشبختانه بنده نیز تا حدی در جریان برنامه ریزی های ایشان بودم. امیدارم دکتری نیز به همین ترتیب کوشا و ساعی باشید
Masoud
دوشنبه 17 اسفند 1394 07:42 ب.ظ
سلام و خسته نباسید اقای دكتر
حقیقتا من از طرف دكتر دهقانی با سایت شما اشنا شدم واز دانشجویان ایشان بوده ام
در یكی از سایتها به نامarshad.blog. Ir (انتشارات اندیشه ارشد) كه ادعا دارد جزوه هایی برای كنكور ارشد علوم پزشكی دارد و این جزوه ها توسط رتبه های برتر ارشد علوم پزشكی دانشگاه تهران نوشته شده اند
میخواستم بدانم استفاده از این جزوه ها را مفید میدانید یاخی
با تشكر فراوان
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خوش آمدید ایشان از دوستان و همکاران صمیمی بنده هستند. در خصوص جزوات بنده خودم جزوه دارم که در موسسه خلیلی منتشر شده است اما هیچ وقت نه تبلیغ می کنم و نه توصیه میکنم کسی انرا بخواند. حقیقتش در مقطع ارش رقابت خیلی سنگین است و یک سوال هم خیلی تعیین کننده است. با اینکه من به جزوه های خودم ایمان دارم اما راستش موسسات از این طریق واقعا پول هنگفتی به جیب می زنند و دلیل همکاری بنده با موسسه خلیلی هم به خاطر یکسری شرایط دیگر است که قابل مطرح کردن نیست. از قبول شدگان تهران تاکنون فقط بنده رو به این کار آوردم و در امر آموزش و کنکور فعالیت داشته ام بجز بنده کسی وارد این حیطه نشده یا بصورت خیلی کوتاه و مقطعی فعالیت داشته است. این جزوات که ادعا می کنند واقعا به درد بخور نیستند و حتی جزوات خودم را هم توصیه نمی کنم. دیگر قضاوت و تصمیم با خودتان است.
نظر بنده مطالعه ممتد کتب و منابع معرفی شده در همین سایت و قسمت معرفی منابع ارشد می باشد.
موفق باشید
چهارشنبه 30 دی 1394 12:45 ب.ظ
سلام و احترام
خیلی خوب میشه یه پست هم داشته باشید که سؤالات علمی پرسیده بشه و همکاران و دوستان محترم در ارائه پاسخ تبادل نظر کنند.
البته این کامنت رو چون نمی دونستم کجا بنویسم اینجا نوشتم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
پیشنهاد خوبیست ما استقبال می کنیم و حتما این پست را یکی دو روز آینده در سایت قرار می دهیم. ممنون از پیشنهادتان
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو