اپیدمیولوژی برای همه

پرسش و پاسخ

تاریخ:چهارشنبه 15 مهر 1394-08:43 ق.ظ

این پست را مخصوص سوالات ارسالی داوطلبان و بازدیدکنندگان قرار دادیم. اگر سوالات کنکور را می پرسید حتما عنوان کنید سوال متعلق به کدام سال است. تا حد امکان و تا آنجا که در توانم باشد پاسخ سوالات را خواهم داد. از سایر بازدیدکنندگات هم خواهشمندم چنانچه نظری درباره سالی که از طرف بقیه دوستان پرسیده می شود داشته باشند حتما آنرا ذکر کنند تا همه بتوانند از نظرات همدیگر استفاده کنند. 

بازدیدکنندگان گرامی می توانند سوالات خود را در قسمت نظرات این پست مطرح کنند. نظرات() 
مومن
دوشنبه 11 دی 1396 10:38 ق.ظ
سلام
جناب دکتر بنده عضو کانال تلگرامتون هستم ولی از دیروز هر کاری میکنم نمیتونم وارد کانال بشم بعضی از دوستان میگن فیلتر شده.این قضیه صحت داره؟
اگه تلگرام فیلتر شده پس برنامه مطالعاتی چطوری پیش میره از این به بعد؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بله فیلتر شده است. تلگرام فعلا محدودیت دارد و ممکن است در آینده، رفع فیلتر شود. فعلا با تلگرام پیش می رویم جای هیچ نگرانی برای ادامه برنامه نیست. حتما در صورت تداوم این وضعیت راه حل دیگری خواهم اندیشید
نرگس
یکشنبه 15 فروردین 1395 05:10 ب.ظ
ممنون از پاسختون
ولی بنده منظورم این بود که در پایان بعد از ضرب 80 درصد و 90 درصد ، با توجه به این که حداقل رو خواسته در پایان چرا متمم 72% حساب نشده ؟
در بعضی کتاب ها این متمم حساب شده و پاسخ 28 % شده و بعضی کتاب ها از جمله IQB همان 72% محاسبه شده و احتمال حداقل عنوان شده در صورت سوال رو محاسبه نکرده
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : ببینید اگر این کار صورت گیرد احتمال فوت شدن در دو سال بدست می آید. یعنی آن 28 درصد می شود احتمال فوت شدن در دوسال. در برخی مسایل دقیقا نمی شود طبق قانون احتمالات عمل کرد. در این مساله چون متمم فوت، زنده ماندن و متمم زنده ماندن فوت کردن است نباید متمم پایانی را حساب کنیم. در ضمن باید این را هم در نظر داشت که کلید نهایی که سازمان سنجش ارایه می دهد ملاک است.
نرگس
جمعه 13 فروردین 1395 11:13 ب.ظ
سلام
در خصوص یکی از سوالات امار ارشد سال 81 :

اگر احتمال فوت پس از یک عمل جراحی در سال اول 10 درصد و برای افرادی که سال اول فوت نکرده اند در طول سال دوم 20 درصد باشد به طور متوسط چند درصد حداقل 2 سال عمر می کنند ؟

در این سوال فقط احتمال زنده ماندن طی سال اول و دوم (90 % * 80 % ) در هم ضرب شده ولی در صورت سوال ذکر شده که حداقل 2 سال عمر
چرا متمم حساب نشده ؟
از این سوال دو بار در سوالات گذشته اومده و برای هر دو متمم حساب نشده
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
اگر پاسخ های کتاب ما منظورتان است، درست حل شده اند. صورت سوال اشاره کرده به احتمال فوت و در پایان احتمال زنده ماندن را خواسته است پس همان متمم را باید استفاده کرد. ده درصد احتمال فوت در سال اول است که متمم آن 90 درصد احتمال زنده ماندن در سال اول است و برای سال دوم هم همینطور 0 درصد احتمال زنده ماندن داریم.
..
چهارشنبه 26 اسفند 1394 02:01 ب.ظ
با سلام
اقای دکتر بنده کتاب بانک سوالات ارشد 10 سال گذشته رو تهیه کردم ولی متاسفانه سوالات سال گذشته رو نداشت
ایا سایتی سراغ دارین که سوال و پاسخ تشریحی سال گذشته رو بشه خریداری کرد ؟ واقعا مقدور نیست برای سوالات یه سال کتاب بانک سوالات رو دوباره بخرم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام در زمینه کتابها بنده بدن هیچ تعارفی و بدون قصد تبلیغات، IQB اپیدمیولوژی را توصیه می کنم. هم سوالات ارشد و هم دکتری با پاسخ های تشریحی توسط رتبه های برتر ارشد و دکتری اپیدمیولوژی نگاشته شده که مورد توجه شدید داوطلبان دکتری و ارشد قرار گرفته است. متاسفانه سایتی در این زمینه فعالیت نمی کند. برای سال گذشته هم ما پاسخ تشریحی خواهیم نوشت.
سه شنبه 25 اسفند 1394 06:02 ق.ظ
باسلام
جناب آقای دکتر عباسی میخواستم مرا راهنمایی کنید که آیا برای اپیدمیولوژی نوین بیماریهای عفونی از روتمن نمونه سوال در بازار موجود هست که خریداری کنم و یا کتابی که مرا در این زمینه موفق بگرداند چون در حال حاضر در این ترم برای بیماریهای عفونی باید از این کتاب بخوانیم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ماسفانه خیر. برای دروس دوره ارشد فکر نمی کنم نیازی به کتاب تست یا نمونه سوال باشد. سعی کنید کتابهایی معرفی شده را خیلی کامل مطالعه کنید.
داوطلب ارشد
پنجشنبه 20 اسفند 1394 07:24 ب.ظ
ضمن سلام و خدا قوت
آقای دکتر من کنکورای سال گذشته رو از سال 80 تا پارسال و خوندم و به نسبت مسلط بودم و خوب میتونستم پاسخ بدم
تا این که دیشب سوالای پارسال و خوندم و خیلیییییییی ناراضی بودم کلا ناامید شدم
اگه درصد میگرفتم مطمئنا زیر 30 درصد میشد
چیکار کنم
تو رو خدا راهنماییم کنید خیلی استرس گرفتم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
مطمعنا سوالات سالهای گذشته آسان تر بوده اند. اما سالات پارسال به نوعی سبک جدید بودند. عیبی ندارد همین اتفاق نشان می دهد که باید دقتتان وو نوع مطالعه تان را تغییر دهید.
قوی باشید و لطفا به هیچ وجه خودتان را نبازید. شما تلاش می کنید تا مسیر این کنکور را به سلامت به اتمام برسانید.
داوطلب ارشد
دوشنبه 26 بهمن 1394 04:56 ب.ظ
توی پیام قبل یادم رفت بپرسم
واکسن دوگانه برای خانوم های بدون سابقه ی واکسیناسیون قبلی 4 نوبت انجام میشه یا 5 نوبت؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : طبق آخرین دستورالعمل در چهار نوبت انجام می شود که سابقا این کار در 5 نوبت انجام می گرفت.
داوطلب ارشد
دوشنبه 26 بهمن 1394 04:51 ب.ظ
با سلام و خسته نباسید و خدا قوت
اقای دکتر درخصوص برنامه ی واکسیناسیون من اخرین ویرایششو پیدا کردم
ولی از اونجا که به معتبر بودنش شک دارم
بعد از خوندنش چند تا سوال برام پیش اومد
1_ نوشته بود که واکسیناسیون هپاتیت کودک زیر 2 کیلو همون 4 مرحله است و نیاز به تزریق در یک ماهگی نیست
2_ و این که تزریق ایمونوگلوبین هپاتیت در کودکان متولد شده از مادر مبتلا ، تا 7 روز بعد از تولد باید انجام بشه
نظرتون چیه؟
من از کارکنان بهداشتی هم پرسیدم ولی متاسفانه راهنمایی نکردن
ممنونم اگه پاسخ بدین
یا حق...
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
1- نوزادان نارس با وزن تولد کمتر از دو کیلو بایستی 4 نوبت واکسن هپاتیت ب دریافت کنند که بدو تولد، یک ماهگی، دو ماهگی و شش ماهگی است اما اگر بعد از یکماهگی برای دریافت اولین نوبت واکسن مراجعه کنندبدون توجه به وزن زمان تولد برنامه ایمنسازی نظیر سایر کودکان خواهد بود.
2- در این زمینه باید عرض کنم که اگر پس از تولد و تزریق واکسن هپاتیت ب مشخص شود که نوزاد از مادر HBsAg مثبت به دنیا آمده است حداکثر زمان دریافت ایمنوگلوبولین اختصاصی یک هفته پس از تولد است.

موفق باشید
نرگس
شنبه 24 بهمن 1394 12:01 ق.ظ
سلام
در این پستتون عنوان کردین که اگه سوالی در مورد کنکورای قبل داشتین بپرسین
ولی گویا اصلا سوالات تایید نمیشن چه برسه به این که بخواد تایید بشه
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام خانم "نرگس"
خیر اصلا این گونه نیست. فقط من خاستم دقیقا از روی کتب معتبر پاسختان را بدهم که درست و مطمئن باشد اما کتابهایم پیشم نیستند و در پی جابجایی های متعدد خیلی از کتابهایم گم شده اند. طی یکی دو روز آینده پیدا می کنم و پاسختان را می دهم.
چهارشنبه 21 بهمن 1394 08:55 ق.ظ
سلام و خسته نباشید . من طبق راهنمایی شما در مرزحله تکمیل ظرفیت در رشته ارشد اپیدمیولو
زی کرمانشاه قبول شدم . الان که کلاسها شروع شده اساتید بیشتر کتابهای انگلیسی معرفی می کنند و از طرفی چون پایه کارشناسی من علوم آزمایشگاهی بوده ، تصور می کنند که من اطلاعاتم پایین هست . کتاب IQB شما بسیار در قبولی من تاثیر داشت . الان هم میخواهم مرا راهنمایی کنید که اگر من فقط نکات مهم IQB شما را بخوانم و تسلط داشته باشم ، به قبولی موفقیت آمیز من در پایان ترم کمک می کند یا اینکه راهنمایی دیگری می نمایید ؟ منظورم این است که چه کار کنم که تسلطم به این رشته آنقدر زیاد شود که اساتید از من راضی باشند و نهایتا با نمره عالی فارغ التحصیل بشم ؟
سپاسگزارم
شادمهر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام من دقیقا خاطرم نیست شرایط شما. اما در مقطع ارشد و همچنین دکتری دیگر کتاب فارسی وجود ندارد ما خودمان هم در دوره ارشد تماما کتب اورجینال خواندیم و البته این فرایند نقش خیلی مفیدی در یادگیری ما داشت. کتاب های IQB مخصوص کنکور هستند و برای افزایش دانش شما در اپیدمیولوژی تا حدی که بتوانید قبول شوید تاثیر گذارند. بنده نیز بیسم هبچ ارتباطی به اپیدمیولوژی نداشت تنها با مطالعه سخت در دوره ای که برای ارشد آماده می شدم خودم را به سطح مورد انتظار رساندم. حال شما احتمالا در دوره آمادگی برای ارشد چنین تلاش زیادی را انجام نداده اید. توصیه می کنم ابتدا کتابهای فارسی زیر را با دقت مطالعه کنید:

3- کتاب آمار و کاربرد آن در مدیریت تالیف عادل آذر- در بخش معرفی منابع ارشد می توانید مشخصات انرا ببینید.
4- کتاب اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی- در بخش معرفی منابع دکتری می توانید مشخصات انرا ببینید.
این دو کتاب شما را از نظر ادراکات اپیدمیولوژی و امار در حد خوبی آماده می کند. در ادامه می توانید با مطالعه بیاند که انگلیسی است بر این توان خود بیافزایید. اما حتما این دو کتاب را با دقت تمام مطالعه بفرمایید و بعد از آن به بیاند رجوع کنید. برای کتب آماری هم کتاب کیکوود و جویل فوق العاده اند اما همه انگلیسی هستند شما باید پایه را قوی کنید کتابهای انگلیسی را بموقع می توانید مطالعه کنید.
نرگس
یکشنبه 18 بهمن 1394 08:12 ب.ظ
سلام
اقای دکتر لطف میکنید تفاوت دوران کمون و نهفته و پنهان و استقرار و توضیح بدین خیلی مشکل دارم
اکثر تستها هم توی 4 گزینه میاد
درضمن با کامنت قبل هم در خصوص امار موافقم
اگه لطف کنید توضیح بدین متشکرم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بابت تاحیر در پاسخ دهی عذر خواهی می کنم.
دوره کمون incubation: فاصبه زمانی بین هجوم یک عامل بیماری زای عفونی تا ظهور اولین نشانه های بیماری مربوطه.
دوره نهفته latency : فاصله زمانی بین استقرار بیماری و بروز علایم بالینی آن و یا تشخیص بیماری.
استقرار colonization مترادف با عفونت infection است که به معنای ورود گسترش و یا تکثیر یک عامل عفونی در بدن انسان یا حیوان می باشد.
تفاوتهایشان در معنای این واؤه ها مشخص است اما نفهمیم منظورتان از پنهان چیست بهتر است واژه های انگلیسی را همیشه ذکر کنید چون در سوالات هم همیشه واژه ها را انگلیسی می آورند.
موفق باشید
سحر
جمعه 2 بهمن 1394 11:46 ب.ظ
سلام
اقای دکتر میشه لطف کنید بگید بیماری های اسهالی مربوط به کدوم گفتار و کدوم فصل کتاب دکتر حاتمی میشه ؟ خیلی پراکنده است
و این که بخش بهداشت روان و اعتیاد و دهان و دندان لازمه بخونیم یا نه؟
ممنونم از پاسخگوییتون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
جلد دوم فصل نهم گفتار یازدهم: اپیدمیولوژی و پاتوفیزیولوژی اسهال صفحه 1272 نوشته دکتر فرسار
خیر این قسمتها در کتاب مرجع بیماریهای موجود می باشند به همین دلیل مطالعه اصلی باید ا آن کتاب صورت گیرد نه کتاب بهداشت عمومی.
موفق باشید
ارشد
جمعه 2 بهمن 1394 11:42 ب.ظ
با سلام و خسته نباشید..
سوال 55 امار ارشد سال 86_87 با سوال 108 امار ازمون 92_93 با اینکه شبیه هم اند و باید طبق فراوانی تجمعی حل میشد ولی تو کتاب IQB سوال 108 سال 93 رو با یه روش دیگه حل کردین
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
متاسفانه من کتاب پاسخنامه تشریحیم را پیدا نکردم یک جلد داشتم فعلا گم شده به محض دیدن کتاب سوالتان را پاسخ می هم. البته این را هم عرض کنم ما یک گروه بویم که اکثر سوالات را بنده و آقای پاکزاد جواب دادیم و همیشه سعی کردیم اگر سوال تکراری بوذ تا حد امکان پاسخ های را با روشهای متفاوت بنویسیم که داوطلب انواع روشها را یاد بگیرد.
داوطلب ارشد
یکشنبه 27 دی 1394 01:05 ب.ظ
با سلام
ضمن خسته نباشید و خدا قوت
یه سوال داشتم ممنون میشم توضیح بدین چون احتمالا سوال خیلیای دیگه هم هست
در کتاب سرطان های دکتر پروین یاوری ترتیب سرطان ها خیلی پراکنده است حتی در بخش مقدمه که طی جدولی سرطان ها رو به ترتیب الویت در زنان و مردان ایران و جهان تقسیم بندی شده ولی در هر فصل ترتیبشون با این جدول تناقض هایی وجود داره
اگه میشه لطف کنین ترتیب سرطان ها رو در زنان و مردان ایران و جهان و توضیح بدین
م من الله توفیق...
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و ادب
اتفاقا این آیتم جزو موارد سوال همیشگی داوطلبان است. این کتاب متاسفانه پیوستگی مطالب ندارد و طراحان محترم سوال نیز از این کتاب سوال طرح می کنند که خود نیز متوجه این موضوع شده اند و در دو سال اخیر این سبک سوالات را در کنکور ندیده ایم. در این باره برای کنکور ملاک همین کتاب است گرچه تناقضات نسبتا زیادی نیز دارد. اما برای مطالعه بیشتر می توانید به دستورالعمل بیماریهای غیرواگیر از انتشارات وزارت بهداشت مراجعه کنید.
پرستو
یکشنبه 13 دی 1394 11:19 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید. در مورد سوالات پرسیده شده در آزمون دکترا از افراد مصاحبه شده ممنون میشویم اگر مطالب بیشتری قرار دهید. با تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
از دوستانی که به مصاحبه رفته بودند خواهشمند است در این زمینه همکاری نمایند.
صبا
چهارشنبه 18 آذر 1394 08:27 ب.ظ
سلام دکتر. وقتتون بخیر. دکتر میگن باید دستورالعمل بیماریهای اسهالی و اخرین چاپ واکسیناسیون رو بخونیم. از اونجا که الان واکسن پنتا اومده من هرچی دانلود کردم نتونستم دستورالعمل جدیدی که پنتا توش باشه رو پیدا کنم. گفتم اگه امکانش هست شما اطلاع دارین ؟ اگه فایلشون رو دارین میشه لینکشو بزارین ماهم دانلود کنیم؟ متشکرم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
من قبلا این دستورالعمل را دیده ام و حتی پارسال در آزمون های آزمایشی هم از واکسن مذکور سوال طرح کرده بودم ولی سیستمم ویروسی شده بود فایلش حذف شده است. اگر پیدا کردم حتما در سایت قرار می دهم.
برای بیماریهای اسهالی هم دستورالعمل آن قدیمی است و البته سوالی از آن داده نمی شود که در کتاب دکتر حاتمی به آن اشاره نشده باشد. معمولا اکثر سوالات از خط به خط کتاب دکتر حاتمی داده می شود.
کاوه
پنجشنبه 23 مهر 1394 09:31 ق.ظ
سلام.وقت بخیر.تشکر.حتما همین کار رو میکنم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام ممنون.
دوشنبه 20 مهر 1394 08:33 ب.ظ
سلام،مجددا خدا قوت،راستش یه کتاب رو دانلود کردم ،همش مردد بودم نکنه بدرد ارشد نخوره،خواستم نظرتون رو بدونم تا خیالم راحت بشه،
principal of epidemiology in public health practic.3th edition.update2012
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
طبیعتا هر چقدر مطالعه شما بیشتر باشد بهتر است این کتاب را قبلا دیده ام و البته فکر می کنم قدیمی است و در ایران نیز ترجمه شده است در کل خوب است اما می توانید کتابهای بهتر از این را وقت بگذارید کتابهایی که تخصصی تر هستند. در قسمت دانلودها برخی از این کتابها را می توانید ببینید و دانلود کنید. به نظرم برای شما بیاند مناسب تر است. علاوه بر آن کتابهای آماری را سعی کنید بیشتر و عمیق تر مطالعه کنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic