منابع آزمون ارشد اپیدمیولوژی

با سلام

بنا به درخواست عده کثیری از داوطلبان، منابع آزمون ارشد ۱۳۹۹ را آماده کردیم امیدارم مورد استفاده دوستان قرار گیرد. دقت کنید که تمامی منابعی که وزارت بهداشت هم اعلام کرده است را در این لیست آورده ایم اما ما توصیه کرده ایم که برخی از کتب معرفی شده را نیازی نیست بخوانید. به توصیه های ما باور داشته باشید

بروز رسانی ۲۱ اسفند ۱۳۹۸

مبانی اپیدمیولوژی:

۱-اصول اپیدمیولوژی مازنر:

این کتاب  قدیمی است ولی چاپ جدیدش با عنوان  “همه گیر شناسی کاربردی” تالیف دکتر حسین ملک افضلی و دکتر کیومرث ناصری توسط انتشارات رویان پژوه به چاپ رسیده است. در اصل  این کتاب بازنوشتی از کتاب قدیمی اصول اپیدمیولوژی می باشد و تقریبا می توان گفت مطلب جدیدی اضافه نشده است. با توجه به اینکه این کتاب سالیان سال تنها کتاب مد نظر طراحان سوال بوده است به نظر نمی رسد نکته جدیدی از این کتاب در طراحی سوالات مد نظر اساتید قرار گیرد. بطور کلی مطالب پایه در این کتاب خوب بیان شده است. باید توجه داشت که  در چند سال اخیر سوالات این ماده درسی مفهومی شده است و نیاز به تسلط کافی روی مباحث دارد که با مطالعه کتاب گوردیس، تسلط لازم معمولا بدست می آید. لذا برای دانشجویانی که هیچ آشنایی با اپیدمیولوژی ندارند مطالعه کلی این کتاب می تواند مفید باشد اما در کل برای کنکور ارشد خصوصا برای دانشجویان بهداشت عمومی مطالعه آن ضروری نیست.

۲- درسنامه طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی:

این کتاب ۴ جلد دارد وسالهاست بصورت بداهه جلد های ۱ و ۴ آن بعنوان رفرنس ماده درسی مبانی اپیدمیولوژی معرفی می شوند اما فقط جلد ۱ آن در خصوص  مبانی اپیدمیولوژی است و  جلد ۴ در خصوص اپیدمیولوژی بیماریها است. جلد ۴ قدیمی شده و  در سالهای اخیر مد نظر اساتید نبوده است بنابراین توصیه نمی شود.  از جلد یک، بعضی از بخش های  آن مفید است اما با گوردیس همپوشانی نسبی دارد. جناب دکتر هلاکویی و همکارانشان جلد اول این کتاب را با ویرایش جدیدی که داشت ترجمه کرده اند و در حال حاضر در بازار موجود است (انتشارات گپ). این کتاب نیز سالیان سال مد نظر طراحان کنکور بوده است و  با توجه به مفهومی شدن سوالات این ماده درسی نیاز به تسلط به تمامی مباحث اصول اپیدمیولوژی است. پس مطالعه این کتاب هم ضروری نیست با این حال اگر وقت به اندازه کافی دارید توصیه می شود این کتاب را بخوانید  اما برخی قسمتهای آن نظیر آمار ها و شاخص های بهداشتی و تنظیم خانواده مورد نیاز نیستند چون این مباحث در مواد درسی دیگر و از کتب دیگر قابل مطالعه هستند.

۳- اپیدمیولوژی گوردیس، ترجمه حسین صباغیان، کورش هلاکویی. انتشارات گپ، آخرین چاپ

این کتاب رفرنس اصلی درس مبانی اپیدمیولوژی می باشد و توصیه می شود بیشتر انرژی خود را روی این کتاب بگذارید و بصورت عمیق و مفهومی این کتاب را مطالعه کنند.  آخرین ویرایش این کتاب ویراست  ۵ آن  است که توسط اساتید محترم، ترجمه شده که در حال حاضر در بازار موجود است. ویراست ۶ این کتاب در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است اما تا این تاریخ ترجمه ویرایش ششم به بازار عرضه نشده است. البته تفاوت های زیادی بین ویراست ۵ و ۶ وجود ندارد.  توصیه می شود اگر کتاب جی پارک را می خواهید بخوانید حتما این کتاب را بعد از مطالعه جی پارک (درسنامه طب پیشگیری) مطالعه کنید(در صورتی که مازنر را می خواهید بخوانید حتما اول مازنر بعد جی چارک و نهایتا گوردیس را بخوانید).

کتابهای کمکی:

۱-اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو، رضا پاکزاد، حسین مظفر سعادتی، سعید صفیری ۱۳۹۴٫ انتشارات دکتر خلیلی.   

این کاب تستی نیست و تالیفی می باشد و   از سری کتابهای جامع  می باشد و دارای ۱۵ فصل می باشد. تهیه این کتاب ضروری نیست اما در صورتی که خریداری کنید از خواندن کتاب های مازنر و جی پارک بی نیاز می شوید و البته کمک زیادی به درک مفاهیم گوردیس به شما خواهد کرد. قابل ذکر است که تنها هشف فصل این کتاب برای ارشد مناسب است. بقیه ویژه دکتری هستند. فصل اول مقدمه، دوم چگونگی انتقال بیماری و مدل ها ی اپیدمیولوژی، سوم اندازه های ابتلا و میرایی، چهارم غربالگری در کشف بیماری و حفظ سلامت، پنجم مطالعات توصیفی، ششم مطالعات مورد شاهدی و مقطعی، هشتم مطالعات همگروهی، نهم اندازه های ارتباط، دهم درک روابط آماری، یازدهم انواع خطاها، دوازدهم مخدوش شدن و برهمکنش، سیزدهم تضمین کیفیت و کنترل کیفیت، چهاردهم مقدمه ای بر تحلیل چندمتغیره و پانزدهم استفاده از اپیدمیولوژی برای ارزشیابی خدمات سلامت و برنامه های غربالگری. در نگارش این کتاب در نظر گرفته شده که بنا به جامع بودن کتاب تمامی مباحث مرتبط با اپیدمیولوژی که در سوالات کنکور دکتری مد نظر قرار می گیرند آورده شود. پس از اینکه پاسخنامه تشریحی IQB اپیدمیولوژی را تالیف نمودیم و تمامی سوالات دکتری و ارشد و دستیاری اپیدمیولوژی را پاسخ تشریحی دادیم به خوبی پی به این نکته بردیم که برای درس اصول اپیدمیولوژی از منابع متعددی سوال طرح می شود و در این کتاب نیز دقیقا این مسئله مد نظر بوده است. برای مثال از مبحث مخدوش شدن و برهمکنش و انواع آنها همه ساله سوال طرح می شود که فقط هم در کتاب بیاند(رفرنس دکتری) بحث شده است که در این کتاب یک فصل به این مبحث پرداخته است و ترجمه کامل این دو مبحث از بیاند است. در این کتاب همچنین فصول نهم، یازدهم، دوازدهم،سیزدهم و چهاردهم ترجمه  از بیاند و کتابهای دیگر لاتین است که در قسمت های لازم به مباحث بیاند اضافه شده است. همچنین در فصول اولیه نیز تا جایی که امکان داشته مباحثی که در بیاند مهم بوده اند در لابلای بحث ها آورده شده اند برای مثال در مطالعات مورد شاهدی مباحث مطالعات مورد شاهدی  لانه گزیده و مورد همگروهی از کتاب بیاند ترجمه شده است. در برخی مباحث نیز که در کتب بیاند و گوردیس بحثی از انها نبوده است از سایر کتابها این گونه مباحث اضافه شده اند برای مثال در فصل غربالگری منحنی راک و نسبت های درست نمایی(که در سال یکی دوسال اخیر از این مبحث سوال طرح می شود) در این کتاب آورده شده است. همچنین در فصل مطالعات مورد شاهدی و مقطعی و در قسمت مطالعات مقطعی با توجه به اهمیت موضوع و نبود این مبحث در سایر کتابهای رفرنس بحث نمونه گیری و انواع آن و همچنین تورش های نمونه گیری آورده شده اند. در فصل کارآزمایی بالینی نیز علاوه بر کتب فارسی موجود که برخی مباحث از همه کتابهای فارسی آورده شده اند از کتاب fundamental of clinical trials استفاده شده است و برخی مفاهیم جدید که در سایر کتب موجود نبودند نیز در این کتاب مورد بحث قرار گرفته اند برای مثال فصل چهاردهم مقدمه ای بر تحلیل چند متغیره از این دست مبحث ها می باشد. لینک زیر نشان دهنده مشخصات کتاب است:

اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی

برای درس مبانی خواندن کتب فوق کفایت می کند و نیاز به مطالعه کتب دیگری ندارید. اگر گوردیس و اصول و مبانی پیشرفته را بخوانید کاملا بی نیاز از کتب دیگر خواهید بود.

برای تست زنی :

۱- بانک جامع سوالات با تشریح و ارزیابی آزمون کارشناسی ارشد و دکترای مبانی اپیدمیولوژی از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۲، مهدی رنجبران، چاپ اندیشه رفیع

این کتاب خیلی خوب و کامل و جامع است. درست است کمی قدیمی شده اما در هر حال توضیحاتش برای آزمون ارشد خیلی خوب است.

۲- کتاب ده سالانه  IQB اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ آخر

این  کتاب حاوی تمامی سوالات و پاسخنامه تشریحی کنکور اپیدمیولوژی(ارشد و دکتری)  از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۶ می باشد. این کتاب اولین مجموعه پاسخ تشریحی به سوالات دکتری و دستیاری می باشد ولی برای سوالات ارشد  در سایر کتابها نیز قبلا پاسخ تشریحی نوشته شده بود.   قویا توصیه می کنم این کتاب را مطالعه فرمایید. پاسخ های تشریحی این کتاب بی نظیر است.  لینک زیر نشان دهنده مشخصات این کتاب است:

ده سالانه IQB اپیدمیولوژی 

آمار زیستی :

۱- روش های آماری و شاخص های بهداشتی، تالیف دکتر کاظم محمد و دکتر حسین ملک افضلی، آخرین چاپ

این کتاب رفرنس اصلی و البته تنها رفرنس معرفی شده توسط وزارت بهداشت می باشد اما از آنجایی که نوع نگارش آن برای همه خوانندگان و مخصوصا داوطلبین کارشناسی ارشد ثقیل به نظر می رسد و همچنین با نگاهی به سوالات سالهای گذشته مشخص می شود برخی از سوالات از مباحثی طراحی شده که در این کتاب به آنها اشاره ای نشده است لذا پیشنهاد می شود کتابهای زیر را نیز بر حسب نیاز مطالعه فرمایید. اما حتما این کتاب را نیز مطالعه کنید چون در چند سال اخیر بعضا حتی عین سوالات پایانی هر فصل این کتاب جزو سوالات کنکور بوده است:

کتابهای کمکی:

۱- آمار و کاربرد آن در مدیریت، تالیف عادل آذر و منصور مومنی، انتشارات سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)آخرین چاپ

این کتاب با بیانی ساده و قابل فهم و البته جامع و کامل نوشته شده است که در دو جلد می باشد و جلد یک آن برای کنکور کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی خیلی کمک کننده می باشد لذا پیشنهاد می شود اگربرای رتبه تک رقمی تلاش می کنید حتما این کتاب را مطالعه فرمایید. کتابهای دیگری نیز در بازار موجود است اما بنده پیشنهاد می کنم برای فهم مطالب همین دو کتاب را مطالعه کنید و لازم نیست بقیه کتابها را نیز بخوانید چون هم مطالب تکراری می شود و هم اینکه بعضی از کتابها فرمول ها را با بیانی دیگر و روش دیگر نوشته اند که ممکن است باعث سردرگمی شود.

برای تست زنی: 

۱- مرور جامع آمار زیستی: خلاصه دروس و تست های طبقه بندی شده کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ، تالیف محمود یوسفی و علیرضا محبوب اهری، انتشارات جامعه نگر  چاپ آخر 

این کتاب در ابتدا یک خلاصه ای از فصل مربوطه بیان کرده و در ادامه تقریبا تمامی تست های سال های گذشته (تا سال ۱۳۹۰) تمامی رشته ها را آورده و برای آنها پاسخ تشریحی بیان کرده است. توصیه می کنم برای یادگیری، به خلاصه های اول هر بخش این کتاب قانع نشوید و ابتدا مفاهیم را از کتب رفرنس اصلی بخوانید و بعد تست ها را از این کتاب کار کنید.  این کتاب برای کنکور ارشد اپیدمیولوژی و سایر رشته ها نیز توسط اکثر قبول شدگان توصیه شده است. در کل کتاب قابل قبولی است.

 ۲- آمار و احتمال، ، کاربرد آن در اقتصاد، هادی رنجبران، انتشارات اثبات. آخرین چاپ

این کتاب هم دارای آموزش خوب و هم دارای تست های فراوان است که به کل تمامی مباحث آمار را پوشش می دهد. به نظر بنده این کتاب از تمامی کتب تست آمار زیستی هم قوی تر است و هم جامع تر. توصیه می کنم حتما این کتاب را مطالعه کنید هم آموزش های آن را و هم تست های آن را. اما به هر حال یا کتاب مرور جامع آمار زیستی را بخوانید یا این کتاب را. هر دو نیازی نیست خوانده شوند.

۳-  کتاب ده سالانه  IQB اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ ۱۳۹۷

این کتاب در قسمت قبلی توضیح داده شده است .

 

اصطلاحات پزشکی:

۱-  فرهنگ جامع اپیدمیولوژی، تالیف کیومرث ناصری انتشارات گپ چاپ آخر 

این کتاب تمامی واژه های متداول (و غیر متداول) را بصورت کامل تشریح کرده است و در حال حاضر کامل ترین و جامع ترین کتاب در زمینه واژه شناسی اپیدمیولوژی می باشد.  این کتاب بر اساس آخرین ویرایش کتاب اصلی که به زبان انگلیسی است ترجمه شده و اضافات خیلی زیادی دارد که توسط دکتر ناصری آماده شده است. کتابهای قبلی از قبیل ترجمه دکتر جانقربانی (۱۳۸۰) که ترجمه خوبی هم است و ترجمه شجاعی تهرانی که ترجمه خیلی ضعیفی است، جوابگوی کنکور نخواهند بود.

برای تست زنی: 

IQBفرهنگ و اصطلاحات اپیدمیولوژی، تالیف عباس عباسی قهرمانلو و همکاران 

این کتاب بر اساس آخرین چاپ کتاب فوق طراحی شده است و حاوی سوالات تالیفی و کنکور است که سوالات تالیفی آن در سه سطح (آسان ، متوسط، سخت) طبقه بندی شده است که برای تمامی سوالات پاسخ تشریحی داده شده است . برای این ماده درسی تست زنی بر اساس این کتاب کافی به نظر می رسد. سایر کتابهای تست در این زمینه ( کتاب مقیم بیگی و همکاران، کتاب نظرزاده و همکاران که هر دو کتاب در بازار موجود هستند) بر اساس ویرایش های قبلی کتاب فرهنگ اپیدمیولوژی تنظیم شده اند و مطالعه آنها به دلیل تغییراتی که در کتاب اصلی بوجود آمده است ممکن است کل مطالب و واژه ها را پوشش ندهد. اما در هر صورت استفاده از کتب تست برای این درس ضروری و حتمی است. توصیه می کنم برای این درس سه دوره رفرنس اصلی را در نظر بگیرید پس از پایان هر دوره، تست های یک از سطوح را کار کنید. برای دور اول، تست های سطح آسان، برای دور دوم تست های سطح متوسط و برای دور آخر تست های سطح سخت.

 بهداشت عمومی:

۱- کتاب جامع بهداشت عمومی(سه جلد) تالیف حسین حاتمی و همکاران.انتشارات ارجمند، چاپ آخر

این کتاب رفرنسی است که از سال  ۱۳۹۲ اعلام شده است و قبلا کتابهای دیگری مطرح بودند. مطالعه تمامی فصل های آن ضروری نیست و با نگاهی به سوالات سال گذشته مشخص می شود چه مباحثی همیشه مد نظر طراحان سوال بوده است و فقط آن قسمتها را خواند. از این کتاب فصول زیر مهم تر است و بیشتر مد نظر اساتید طراح سوال قرار می گیرد. دقت کنید که این گفتارهای معرفی شده مطابق با آخرین چاپ کتاب فوق می باشند (چاپ ۱۳۹۸)

جلد یک:

فصل اول(گفتارهای یک و دو)

فصل اول(گفتارهای یک و دو)

جلد یک درسنامه جامع بهداشت(دکترحاتمی و..):

فصل اول(گفتارهای یک و دو)

فصل اول(گفتارهای یک و دو)‏، فصل دوم(گفتارهای ۱، ۳، ۴، ۶ و ۱۰)، فصل چهارم: گفتارهای ۱ و ۷ و ۱۰ ،  فصل هفت: گفتار ۱(مدیریت برنامه‌های تندرستی) و گفتار ۵ (سیاست­های کلی سلامت و جایگاه آن در راهبری نظام سلامت)

 

جلد دوم:

فصل هشت: گفتار های ۱(کلیّات اپیدمیولوژی)، ۳(مبانی و اصول اپیدمیولوژی)، ۴(نظام مراقبت و گزارش دهی)، ۵(مراقبت بیماریها)  و ۷ (سطوح پیشگیری)، فصل هشت: گفتار ۱۲ بررسی و کنترل همه گیری، فصل هشت: گفتارهای ۱۳  بررسی تجمع های بیماریها، فصل نهم: گفتار ۱۷ مقدمه ای بر پزشکی جغرافیایی، فصل نهم: گفتار های  ۱۴(نوپدیدی و بازپدیدی)، ۱۵(دفاع بیولوژیک) و ۱۹  (مسایل بهداشتی سوانح)

 

جلد سوم:

فصل یازده گفتارهای ۱(بهداشت خانواده و روند تغییرات شاخص های آن) و ۸ (تغذیه دوران بارداری)و ۹(سلامت مادران ) و۱۱(زایمان طبیعی)، فصل یازده(گفتارهای ۱۲و۱۳و۱۴و۱۵و۱۶و۱۷و۱۸و۱۹و۲۱)

 

توجه داشته باشید که برخی مباحث این کتاب با درس اصول اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژی بیماریها هم پوشانی دارد. مطالعه قسمتهایی که معرفی شد تقریبا پوشش کامل سوالات را میدهد اما ممکن است هر از گاهی برخی از سوالات خارج از رفرانس های معرفی شده باشند. تمامی فصول این کتاب از لینک زیر قابل دانلود رایگان می باشد:

کتاب بهداشت عمومی دکتر حاتمی و همکاران

 ۲- دستور العمل واکسیناسیون کشوری، انتشارات وزارت بهداشت آخرین چاپ

بدون شک هر سال باید این احتمال را داد که از این کتابچه سوال طرح خواهد شد. خیلی کم پیش آمده است که در کنکور ارشد اپیدمیولوژی از آن سوال طرح نشود. بی هیچ توضیحی تمامی مباحث این کتابچه مهم است. آخرین تغییرات در این کتابچه در سال ۹۴ بوده است که کتابچه آن جهت دانلود ارایه می گردد.

دانلود واکسیناسیون

برای تست زنی:

کتابهای خیلی زیادی هستند که همه آنها بر اساس رفرنس های قدیمی هستند اما شاید مفید باشند. اما به نظر بنده مفیدترین و کامل ترین کتاب در این زمینه کتاب زیر است:

۱- بانک آزمون طبقه بندی شده کارشناسی ارشد بهداشت عمومی، محمود خدادوست، طاهره منصوری، عرفان ایوبی، میلاد نظرزاده. انتشارات جامعه نگر، ۱۳۹۱

چاپ جدید این کتاب با ویرایش جدید که دربردارنده سوالات تا سال ۱۳۹۷ می باشد در دست چاپ است و بزودی به بازار عرضه می شود.

 ۲- کتاب ده سالانه  IQB اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ ۱۳۹۷

این کتاب در قسمت های قبلی توضیح داده شده است .

اپیدمیولوژی بیماریها:

مرجع اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران، سه جلد، انتشارات گپ، شورای نویسندگان به سرپرستی دکتر پروین یاوری. آخرین چاپ

طی چند  سال اخیر رفرنسهای این درس به کل عوض شده و  سال ۱۳۹۲ اولین کتاب مجموعه مرجع بیماریها که چاپ شده بود اعلام شد در حال حاضر جلد دوم و وسوم آن  نیز چاپ شده اند. متاسفانه اطلاعات مربوط به بیماریها سال به سال تغییر می کنند و چنین کتبی نیاز به ویراست جدید هر چند سال یکبار دارند. تا یکی دو سال پیش تقریبا  تمامی سوالات این درس این از این سه منبع  بودند. اما سال پیش سوالات جدیدی در این درس وجود داشت که از این منبع نبود. تا جایی که می دانم ویراست جدید این کتاب در دست اقدام است اما زمان زیادی لازم است تا ویرایس جدید آماده شده و چاپ شود. بنابراین فعلا توصیه می شود همین سه جلد مطالعه شوند. از مطالعه منابع متعدد پرهیز کنید. ولی در صورتی که دسترسی داشته باشید مطالعه آخرین دستورالعمل های بیماریهای مختلف می تواند بسیار مفید باشد. معمولا دوستان کارمند براحتی به این دستورالعمل ها دسترسی دارند.

برای تست زنی

۱- کتاب ما طراحان IQB اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران، منیره فقیر گنجی و همکاران، زیر نظر  عباس عباسی قهرمانلو و  یوسف علی محمدی، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ ۱۳۹۷

این کتاب توسط دانشجویان ارشد دانشگاه علوم پزشکی تهران که جزو رتبه های برتر کنکور بوده اند نگاشته شده است و کاملا تستهای تالیفی دارد. در نهایت توسط بنده و دکتر علی محمدی عزیز مورد ویرایش و بازبینی قرار گرفته است. کتاب به سه بخش تقسیم شده است (بیماریهای واگیر، غیرواگیر و سرطانها) و در پاسخ تشریحی هر سوال، آدرس سوال ذکر شده است. با ذکر صفحه و عنوان کتاب گفته شده که این سوال از کجا طرح شده است. ضمنا برای طرح سوال بحز رفرنس اصلی که در بالا گفته شده است، از کتاب اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران دکتر فریدون عزیزی و همکاران و همچنین برخی دستورالعمل های وزارت بهداشت نیز استفاده شده است. این کتاب چاپ اولش به بازار عرضه شده و یقینا مشکلاتی دارد که باید در چاپ های بعدی ادیت شوند. اما فعلا تنها کتاب منطبق با سه جلد رفرنس شورای نویسندگان است. ویژگی های این کتاب را می توانید در سایت زیر مشاهده کنید:

کتاب ما طراحان اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران

زبان:

برای کنکور سال ۱۳۹۸ برای درس زبان حد نصاب در نظر گرفته شده بود اما برای ۹۹ چنین بحثی مطرح نیست. برای سال ۱۴۰۰ هم فعلا چیزی دقیقا مشخص نیست. یکبار گفته شد مدرک زبان اجباری خواهد بود اما به نظر میرسد این قانون اجرا نخواهد شد. در هر حال  یکسری کتب هست که همه داوطلبین همیشه خوانده اند. چه مدرک زبان اجباری شود و چه شرایط فعلی پیش رود این کتب بسیار مفید خواهند بود.  بنده نیز این موارد را اینجا می آورم اما توصیه می کنم حتما رفرنس های زبان را از اساتید زبانی که در حیطه علوم پزشکی و سولاات وزارت بهداشت کار کرده اند جویا شوید:

۱- کتاب انگلیسی برای دانشجویان پزشکی جلد ۱

۲- کتاب تافل ۳۰ درسessential words  که ترجمه فارسی آن نیز در بازار موجود است. برای لغات و تمرین reading  خیلی کتاب خوبی است.

۳-کتاب ۵۰۴ که به تقویت دامنه لغات شما کمک زیادی خواهد کرد

۴- کتاب درسنامه جامع زبان علوم پزشکی تالیف  امیر لزگی انتشارات جامعه نگر که هم شامل مهارتها و هم شامل نمونه سوالات سالهای گذشته است. این کتاب مهمترین و کاملترین رفرنس موجود است .

۵- پکیج آموزش زبان دکتر مهاجرنیا: این مجموعه توسط تعدادی از دوستان توصیه شده است اما بنده مطالعه نکرده ام. دوستانی که قبول شده اند و توصیه کرده اند خیلی راضی بودند. در هر حال می توانید پرس و جو کنید.

در آخر لازم است عرض کنم  که رقابت در ارشد اپیدمیولوژی فوق العاده سخت و نمرات خیلی خیلی به هم نزدیک هستند. بنابراین مطالعه دقیق و سفت و سخت توصیه می شود.

 

4 دیدگاه روشن منابع آزمون ارشد اپیدمیولوژی

 • با سلام و تشکر از سایت به روزتون.
  من کتاب گوردیس ویرایش سوم رو دارم. آیا تفاوت آنچنانی با ویرایش های جدید داره و حتما لازمه برای ارشد کتاب جدید تهیه کنم یا همون کتاب خودم رو مطالعه کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  • دکتر عباسی قهرمانلو

   سلام
   تغییراتی ایجاد شده است که بهتر است ورژن جدید را تهیه کنید. البته آخرین ورژن ورژن ششم می باشد که مربوط به ۲۰۱۹ است که ترجمه آن هنوز به بازار عرضه نشده است. باید منتظر بمانید

 • سپاسگذارم

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

error: نمی توانید این متن را کپی کنید!