تبلیغات موسسات با چاشنی دروغ

سلام و درود خدمت دوستان گرامی
بارها در سایتهای مختلف دیده ام که برخی موسسات که در زمینه کنکورهای آزمایشی فعالیت می کنند، برخی ادعاهای “مضحک و بی اساس” دارند که نیاز دیدم در این باره توضیحاتی ارایه دهم:
اول از همه باید این نکته را مطرح کنم که رشته اپیدمیولوژی با توجه به شرایط آزمون ارشد و دکتری، خیلی خاص است و البته قبولی در آن و رقابتی که بین داوطلبین وجود دارد فوق العاده سخت تر از سایر رشته هاست. اپیدمیولوژی با توجه به منابعی که دارد قابل قیاس با سایر رشته ها نیست و نمی توان فرمول قبولی که مثلا داوطلبی در رشته خاص علوم پزشکی مثل ایمونولوژی یا ویروس شناسی و … با آن قبول شده است یا رتبه یک آزمونهای ارشد و دکتری بوده است را برای آن تجویز کرد. بنابراین این خاص بودن باعث شده است تا علی رغم تبلیغات فراگیر برخی موسسات، استقبال خیلی زیادی از این موسسات و خدمات آنها وجود نداشته باشد. بنده از نزدیک دیده ام که در این موسسات که به خاطر پول چه کارهایی که انجام نمی دهند و بدتر از آن اینکه برخی از داوطلبین و علی الخصوص دانشجویان خانم و بعضا کارمندان بسادگی تحت تاثیر این قبیل کارهای ناشایست قرار گرفته و براحتی پول خود را در این موسسات هدر می دهند و متاسفانه به خاطر اعتماد کاذبی که بوجود می آید زمان خود را نیز از دست داده و بعضا بدون نتیجه مورد انتظار(قبولی در آزمون) کنکور را خاتمه می دهند.
اما می خواهم به برخی از این ادعاها در زمینه رشته اپیدمیولوژی اشاره کنم.
 “بالاترین آمار شرکت کنندگان در آزمونهای آزمایشی”. این ادعا را نه در یک سایت بلکه تقریبا در تمامی سایتهای موسساتی که در زمینه اپیدمیولوژی فعالیت می کنند دیده ام. متاسفم که تعداد شرکت کننده ۵ نفر را بالاترین آمار می نامند. البته این را هم باید اشاره کرد که اگر تمامی موسسات این ادعا را دارند معلوم می شود که تمامی آنها در این زمینه “دروغ” را سرپیشه کرده اند.
“طراحی سوالات توسط اساتید مجرب”. این ادعا نیز یکی از خنده دارترین ادعاهاست. این را با اطمینان صد در صدی عرض می کنم که هیچ یک از اساتید اپیدمیولوژی در این زمینه با این موسسات همکاری ندارند. چرا که برای مثال جناب آقای دکتر هلاکویی، دکتر فتوحی و سایر اساتید هیچ وقت خودشان را با طرح کردن سوال برای این موسسات کوچک نمی کنند. برخی موسسات نیز ادعا دارند طراحی سوالات توسط نفرات برتر آزمون دکتری صورت می گیرد که این هم باز معقول نیست چرا که تقریبا تمامی دانشجویان دکتری مشغله های خیلی زیاد تحصیلی دارند و برخی از آنها نیز به نحوی در  مراکز تحقیقاتی و کارهای مرتبط با رشته اپیدمیولوژی شاغل می باشد(پاره وقت یا تمام وقت) از نظر زمانی یقینا وقت این کار را ندارند از نظر مالی نیز اصلا برایشان به صرفه نیست که این کار را انجام دهند. این موسسات دارای سوالاتی هستند که توسط دانشجویان ارشد طراحی می شود و در برخی موارد دانشجویان پزشکی طراح این سوالات هستند که هیچ شناختی از رشته اپیدمیولوژی ندارند.
“مشاوره با برترین های کنکور ارشد و دکتری” در این زمینه باید عرض کنم که متاسفانه در اکثر این موسسات فردی که رشته اش هیچ ارتباطی با اپیدمیولوژی ندارد و صرفا با توجه به بیان خیلی خوب و شناخت تجربی که از داوطلبان رشته های دیگر بدست آورده است مشاوره کنکور اپیدمیولوژی می دهد. برای مثال بنده در جریان هستم در یکی از این موسسات فردی که ارشد یکی از رشته های علوم پزشکی غیر مرتبط با اپیدمیولوژی دارد برای آزمون دکتری اپیدمیولوژی مشاوره می دهد.
برخی موضوعات هم هستند که عنوانی نتوانستم برایشان پیدا کنم. مثلا در یکی از موسسات کسی که ارشد بیوتکنولوژی دارد سوالات زبان تمامی رشته ها را طرح می کند.  یا اینکه  برای آزمون دکتری کلاسهای تضمینی برگزار می کنند. به نظر بنده این اقدامات واقعا تاسف برانگیز است. معمولا هم داوطلبان این کلاسها کسانی هستند که رشته ارشد اپیدمیولوژی نخوانده اند و بعضا پزشک یا دامپزشک هستند. این قبیل افراد هم معمولا متمول هستند و از نظر مالی هزینه کردن برایشان مساله ای نیست اما گول تبلیغات موسسات را می خورند چون نهایتا فردی که برای آنها تدریس می کند دانشجوی دکتری اپیدمیولوژی است. بنده در جریان هستم که در یکی از این موسسات برای قبولی تضمینی دکتری اپیدمیولوژی در خواست ۱۵ میلیون  تومان از یکی از داوطلبان شده بود. در ضمن این را هم عرض کنم که هیچ تضمینی در کار نیست چه در آزمونها و چه در کلاسهایی که توسط این موسسات برگزار می شود.
یکسری موضوعات دردناک دیگری هم هست که متاسفانه نمی توانم در قالب این پست نگارش کنم و از ذکر آنها خودداری می کنم. در این پست هیچ اسمی از موسسه خاصی برده نشد.  با تجربه ای که بنده دارم به نظرم بیشترین قسمتی که داوطلبان متضرر می شوند آزمون و کلاس است. بنابراین توصیه می شود با آگاهی کامل از منابع و تنها با مطالعه قوی و برنامه ریزی شخصی به فکر موفقیت در آزمون باشند. البته استفاده از تجربه عزیزانی که قبول شده اند بلاشک مفید است اما هزینه های هنگفت موسسات هیچ توجیهی ندارد. سایت ما بر اساس همین تجربیات شکل گرفته است و بی هیچ نیازی به موسسات شما براحتی می توانید هر آنچه که نیاز دارید در این سایت ببینید و با آگاهی کامل منابع را تهیه کرده و مطالعه فرمایید.
  
با تکیه بر این تجارب‏، بنده اقدام به برگزاری آزمونهای اینترنتی و تشکیل گروههای تلگرامی کردم تا داوطلبین را از این موسسات جدا کنم. اوایل که شروع کرده بودم آزمون ها رایگان بود اما از سال دوم آزمونها را پولی کردیم البته با هزینه ای بسیار معقول و بسیار بسیار کمتر از موسسات. در گروه تلگرامی هم پرسش و پاسخ ها صورت می گیرند بی هیچ هزینه ای. 
بنده دوست دارم فرد علاقمند به اپیدمیولوژی در دور افتاده ترین شهر و روستای این کشور عزیز از عدم دسترسی به منابع، آزمون و کلاس و … رنج نبرد. همه باید شانس یکسانی داشته باشند. 
با این حال هیچ زمان ادعا نمی کنم در صورت شرکت در آزمون های ما قطعا قبول می شوید. شما زمانی قطعا قبول خواهید شد که قطعا بخواهید و برای این خواسته خود تلاش کنید. ما لیست منابع معتبر را آماده کرده ایم و در کنار آن مصاحبه های متعددی ار قبول شدگان را گذاشته ایم. در آزمونها هم دقت می کنم که سوالات دقیق و معتبری طرح کنم تا شرمنده شرکت کنندگان نشوم. 
خدا ناظر و شاهد ماست
موفق باشید 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

error: نمی توانید این متن را کپی کنید!